Czy każdemu potrzebny jest detox organizmu?

Liczni doradcy medyczni kwestionują, czy organizm potrzebuje detoksykacji. Na przykład wielu ludzi uważa, że wątroba i nerki działają jako filtry fizyczne, które wychwytują potencjalne toksyny, takie jak alkohol, leki i inne chemikalia – stąd idea, że można je detoksykować np. pijąc odpowiednie specyfiki na czczo lub przez przyjmowanie pewnych suplementów. Pomysł, że organizm potrzebuje centralnego detoksu wziął się z tradycyjnej medycyny w Chinach, Indiach i  został przyjęty przez niektórych lekarzy medycyny alternatywnych na Zachodzie. Ale nauka nie popiera idei, że te organy są pułapkami na toksyny i wymagają czyszczenia. Zamiast tego wątroba przekształca toksyny w związki wyeliminowane przez żółć i mocz, a nerki oddzielają substancje, których organizm potrzebuje od szkodliwych lub niepotrzebnych, które eliminują. Oto nasze podejście do trzech typowych sposobów detoksykacji.

Diety detoksykujące

Posty jednodniowe na ogół nie są szkodliwe i mogą trochę wyrzucić niezdrowego jedzenia z organizmu. Ale dieta detoks często powoduje ciężkie ograniczenia kaloryczne przez tydzień lub dłużej. Co więcej, niektóre skupiają się na świeżych produktach i pełnych ziarnach, inne drastycznie ograniczają żywność, którą się je. Diety takie mogą prowadzić do:

 • niedoborów składników odżywczych,
 • problemów z cukrzycą we krwi,
 • ciężkiej biegunki,
 • nudności i zmęczenia.

Oczyszczanie jelita grubego

Niektórzy ludzie regularnie stosują środki przeczyszczające, aby zapobiegać tworzeniu się w jelitach substancji rzekomo szkodliwych. Ale te zabiegi są na ogół przydatne tylko w leczeniu zaparć okazjonalnych. Przy częstym podawaniu środków przeczyszczających można zapobiec normalnym ruchom jelit i prowadzić do potencjalnie śmiertelnego wyczerpania niezbędnych elektrolitów. Najbardziej ryzykowne jest nawadnianie okrężnicy, procedura, w której maszyna pompuje wodę do odbytnicy przez sterylną rurkę, wypłukując cały kał. Nie ma żadnych badań, które wspierałyby wykorzystanie tego w celu polepszenia ogólnego stanu zdrowia. Ponadto, oprócz dzielenia się wszystkimi niebezpiecznymi skutkami ubocznymi środków przeczyszczających i enem, nawadnianie okrężnicy może powodować infekcje bakteryjne pochodzące z zanieczyszczonych urządzeń i perforację odbytnicy, czasami nawet powodując śmierć.

Terapia chelatująca

Zabieg ten wprowadza substancje chemiczne do organizmu, które wiążą się z toksycznymi metalami, co pozwala wyeliminować je podczas wydalania. Od lat pięćdziesiątych stosowano go w leczeniu ostrego zatrucia ołowiem i żelazem. Wczesne niekontrolowane badania wskazują, że może to pomóc w leczeniu chorób sercowo-naczyniowych, a zwolennicy mówią, że również pomaga w leczeniu autyzmu, raka i cukrzycy. Nie można jednak znaleźć żadnych solidnych badań w celu poparcia takich roszczeń.

Zatem czy detox organizmu jest naprawdę potrzebna każdemu?

Detoksykacja, oczyszczanie, toksyny, słowa te wydają się coraz bardziej pogłębiać się w gamie głównego nurtu. Są pewne sygnały, dzięki którym można stwierdzić czy potrzebujemy detoksu czy też nie. To już nie kwestia debaty. Niezliczone badania krwi, a nawet mleka kobiecego pokazują, że nawet ludzie żyjący w najbardziej odległych i dziewiczych częściach planety mają pewien poziom toksyczności. Dlatego odpowiedź brzmi: tak, każdy musi przejść przez detoksykację. W ciągu zaledwie kilku pokoleń wypuszczono na nas około 80 000 nowych chemikaliów. W pewnym momencie nasze ciała rzeczywiście potrafiły samodzielnie radzić sobie z detoksykacją i wyczyścić niechciane substancje naturalnie, ale teraz w tym całym zanieczyszczeniu z powietrza, w wodzie i pożywieniu nasze ciała po prostu nie potrafią utrzymać naturalnego tempa detoksykacji. Dopiero niedawno się obudziliśmy.

Więc skąd wiedzieć, czy trzeba pójść na detoks?

Prawdopodobnie już zauważyłeś objawy, ale zdecydowałeś się je zignorować lub po prostu uznać to za stan normalny ze względu na wiek. Czy któryś z tych sygnałów brzmi znajomo?

 • Czy często czujesz się osłabiony lub zmęczony?
 • Czy masz kłopoty ze spaniem przez całą noc?
 • Czy często łapie cię przeziębienie lub masz często bóle głowy?

To nie jest normalne! Ale może Ci pomóc choćby naturalny suplement na oczyszczenie organizmu – w tym głównie wątroby: Hepa Vitale.

Sprawdź również

8 Komentarzy

  • Ja nie próbowałam, bo nie wierzę, że w jeden dzień można się oczyścić z toksyn. Oczyszczanie zajmuje co najmniej z miesiąc jak nie więcej.

  • Oczywiście, że tak!! Nigdy tego nie rób z własnej woli, chyba że lekarz Ci zleci, ale wątpie, żebyś miał aż takie problemy ze zdrowiem. Zwyczajna dieta oczyszczająca na pewno Ci wystarczy 🙂 Możesz jeszcze ewentualnie wspomóc się ziołami HepaVitale. To bardzo fajna mieszanka ostropestu, babki płesznik i czarnuszki. Polecam, bo właściwie to przyspiesza bardzo proces oczyszczania

Zostaw komentarz

Your email address will not be published.


*


*

code